top of page

12 Faktów O Jajkach, O Których Nie Chcą Żebyś Wiedział!

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Jest wiele powodów, dlaczego nie jemy jajek, mówiłem o nich w filmie:12 Faktów O Jajkach

Chciałbym, żebyś dzisiaj poznał jeszcze 12 faktów dotyczących jaj, z których większość jest wspólna dla wszystkich form hodowli jaj:


1. Światowy przemysł jajczarski niszczy 6 000 000 000 nowonarodzonych piskląt płci męskiej każdego roku. (1)

2. Pisklęta płci męskiej urodzone przez kury nioski nie mogą składać jaj i nie są używane na mięso. Wylęgarnie oddzielają samce od samic w procesie zwanym „określaniem płci”. Samce są bezwartościowe dla przemysłu jajecznego, są więc usuwane jak śmieci, duszone na śmierć lub mielone żywcem w dużych przemysłowych maceratorach! Zobacz film.


3. Jaja sprzedawane pod ekologicznymi, wolnowybiegowymi i humanitarnymi etykietami, a nawet pisklęta sprzedawane hodowcom przydomowych kurczaków, również mają swój początek w tych wylęgarniach. (2)


4. Nowonarodzone pisklęta są bardziej inteligentne, czujne i świadome swojego środowiska niż małe dzieci, zgodnie z ostatnimi badaniami naukowymi. (3) W rzeczywistości u kurczaków odkryto wiele cech, które wcześniej uważano za wyłączne dla ludzi/naczelnych - tj. komunikacja, poznawanie i zachowania społeczne.

kurczaki

5. Pisklęta płci żeńskiej trafiają na fermy jaj, gdzie w wyniku dziesięcioleci manipulacji genetycznej i selektywnej hodowli produkują od 250 do 300 jaj rocznie. W naturze dzikie kury znoszą tylko od 10 do 15 jaj rocznie. (4,5) Jak wszystkie ptaki, składają jaja tylko w okresie lęgowym i wyłącznie w celu reprodukcji.


6. Ten nienaturalnie wysoki wskaźnik składania jaj skutkuje częstymi chorobami i śmiertelnością.


7. 95% wszystkich kur niosek w USA - prawie 300 milionów ptaków - spędza życie w klatkach bateryjnych tak małych, że nie mogą nawet rozłożyć skrzydeł. (6) Pakowane po 5–10 ptaków w klatce, mogą stać lub kucać tylko na twardych drutach klatki, które boleśnie ranią ich stopy. W tych szalonych warunkach kury będą dziobać się nawzajem ze stresu, powodując obrażenia, a nawet śmierć.


8. Zamiast dać im więcej miejsca, rolnicy odcinają część ich wrażliwych dziobów bez środka przeciwbólowego. Dziób kurczaka jest obciążony zakończeniami nerwowymi, bardziej wrażliwymi niż czubek ludzkiego palca. Wiele ptaków umiera z zaskoczenia na miejscu.


9. Większość kur na chowach „bezklatkowych” lub „na wolnym wybiegu” również jest osłabionych, ponieważ etykiety te pozwalają producentom na zamknięcie tysięcy ptaków w zatłoczonych pomieszczeniach. (7)


10. W środowisku naturalnym kury mogą żyć od 10 do 15 lat, ale kurczęta hodowane na nioski są poddawane ubojowi, gazowaniu lub nawet wrzucaniu żywcem na „martwe stosy” w wieku zaledwie 12–18 miesięcy, kiedy ich produkcja jaj spada. (8)

małe kury nie znoszą jajek

11. Podczas transportu kurczaki są zgrubnie pakowane do skrzynek i cierpią z powodu złamań nóg i skrzydeł, zranień, krwotoku, odwodnienia, udaru cieplnego, hipotermii i niewydolności serca; miliony giną przed dotarciem do rzeźni. (9)


12. W ubojni większość kurczaków hodowanych w celu składania jaj jest nadal przytomna, gdy ich gardła są poderżnięte, a ich serca wciąż biją, gdy krew wypływa z ich ust. (10) Miliony kurczaków na całym świecie są nadal przytomne po zanurzeniu się w oparzonym zbiorniku w celu usunięcia piór. Topią się podczas gotowania żywcem.Co możesz zrobić?


Istnieją pyszne i „zupełnie jak prawdziwe” roślinne alternatywy dla każdego dania jajecznego!


Spróbuj na przykład naszych Witariańskich Jajek z Awokado. Zobacz przepis:Dodatek czarnej soli himalajskiej sprawia, że smakują i pachną jak jajka.


Nie potrzebujemy jeść jajek i przyczyniać się do cierpienia zwierząt! Czy te 12 faktów do Ciebie przemawia?

Podziel się informacjami na temat produkcji jaj z innymi i zachęć ich do przejścia na weganizm.


 

Źródła:


oryginalny artykuł: “12 Egg Facts the Industry Doesn’t Want You To Know” https://freefromharm.org/eggfacts/


  1. “How to Do Animal Rights: Chicken Statistics,” 7/21/2014 http://animalethics.org.uk/i-ch7-2-chickens.html

  2. Rodriguez, Sheila. “The Morally Informed Consumer: Examining Animal Welfare Claims on Egg Labels,” Temple Journal of Science, Technology & Environmental Law, no. 51 (2011), 7/21/2014 http://www.animallaw.info/articles/arus30tempjscitechenvtll51.htm

  3. 7/21/2014, http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/10129124/Chickens-cleverer-than-toddlers.html

  4. “Small and Backyard Flocks: Frequently Asked Questions,” University of Kentucky College of Agriculture, Food and Environment, Poultry Extension. Accessed 2/11/2014 from: http://www2.ca.uky.edu/smallflocks/FAQ.html

  5. “Unlike most domestic hens, who have been selectively bred to lay eggs year-round, wild fowl breed and lay primarily in spring. The Red Jungle Fowl lays 10-15 eggs per year, and the average size of each brood is 4-6 chicks.” Cited in “About Chickens,” Humane Society of the United States, accessed 2/11/2014 from: http://www.humanesociety.org/assets/pdfs/farm/about_chickens.pdf

  6. “Animal Husbandry Guidelines for U.S. Egg Laying Flocks, 2010 Edition,” United Egg Producers. Accessed 7/21/2014 from: http://www.unitedegg.org/information/pdf/UEP_2010_Animal_Welfare_Guidelines.pdf

  7. “Deciphering Humane Labels and Loopholes,” Woodstock Farm Animal Sanctuary. Accessed 7/21/2014

  8. “The Welfare of Animals in the Egg Industry,” Humane Society of the United States. Accessed 7/21/2014 from: http://www.humanesociety.org/assets/pdfs/farm/welfare_egg.pdf

  9. “The Welfare of Animals in the Egg Industry,” Humane Society of the United States. Accessed 7/21/2014 from: http://www.humanesociety.org/assets/pdfs/farm/welfare_egg.pdf

  10. Gail Eisnitz, Slaughterhouse, Prometheus Books: Amherst, New York, 1997, p.166.

21 580 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


A jeżeli jem jajka bezpośrednio od gospodarza którego kury chodzą sobie po podwórku? Zawsze je spotykam kiedy idę po jajka. Chodzą sobie po trawie skubią co chcą. Gospodarz ma ich około 20. Ale każda z nich znosi jedno jajko dziennie lub co drugi dzień w zależności od wieku. Czy to jest nienaturalne? Pozdrawiam Was serdecznie i podziwiam za to co robicie.

Like

Nie wiem jak ludzie mogą być tak okrotni 😢 to straszne jakie cierpienie zadajemy zwierzętom 💔 o innych ludziach już nie wspomnę 😣

Like
bottom of page