top of page
  • ONS

5 powodów, dlaczego nie jemy jajek!

Czy warto jeść jajka od kur z wolnego wybiegu? Ile żelaza zawiera jedno jajko? Czy salmonella jest tylko na skorupce jajka? Ile cholesterolu zawiera jedno jajko? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Jajka to temat, wokół którego istnieje mnóstwo mitów. Niewątpliwym aspektem nieetycznym, który przemawia za niejedzeniem jajek, jest fakt, iż kury żyją przez całe swoje życie na areale zbliżonym do powierzchni kartki A4, gdzie dochodzi między nimi do aktów kanibalizmu. Stąd pisklakom obcina się dzioby. Brzmi strasznie, prawda?


My nie jemy jajek. Jesteśmy witarianami, nie spożywamy żadnych pokarmów pochodzenia zwierzęcego i większość naszych pokarmów to są rośliny, nasiona, zboża i oleje. Ale dlaczego nie jemy jajek?


1. Zabijamy enzymy

Najważniejszym z powodów jest to, że w momencie, kiedy gotujemy, czy smażymy jajka to zabijamy w nich cenne enzymy. Są to związki chemiczne obecne we wszystkich przestrzeniach żywego organizmu, które odpowiadają za reakcje chemiczne konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Smażysz jajecznicę i nawet jeżeli to jajko miało wcześniej jakieś wartości to po obróbce termicznej nie będziesz w stanie ich przyswoić!


2. Salmonella

Surowe żółtko może zawierać salmonellę – bakterie gram-ujemnych, które odpowiedzialne są za wywołanie określonych chorób przewodu pokarmowego u ludzi. I nie jest prawdą, że salmonella jest tylko na skorupce, ponieważ jeśli skorupka miałaby mikropęknięcia, salmonella jest w stanie wniknąć do jajka. Tego się nie mówi…

Dane na temat salmonelli w Polsce są zatrważające!


3. Cholesterol

Jeżeli ugotujesz jajko to cholesterol zawarty w żółtku zamieni się na taki związek, który się nazywa Oxysterol. Związek ten powoduje zagęszczenie płytek krwi, co może prowadzić np. do zatoru w tętnicy.


Ponadto spożywanie pokarmów, które zawierają wysoki cholesterol, nie jest dla nas korzystne, ponieważ organizm musi sobie z tym radzić. Jedno jajko zawiera aż 123% dziennego zapotrzebowania na cholesterol. A Ty ile zjadasz jajek dziennie?


4. Zmniejszenie wchłanialności biotyny

Wchłanianie biotyny uniemożliwia awidyna, czyli zasadowa glikoproteina występująca w jajku białka kurzego. Trzeba zatem unikać spożywania surowych jajek. Przez to mogą pojawić się problemy z włosami, paznokciami, czy skórą.


5. Jajka groźne jak papierosy

Częste i regularne jedzenie jajek jest tak samo groźne dla zdrowia jak palenie papierosów – w równym stopniu zwiększa ryzyko chorób serca. Przede wszystkim przyspiesza rozwój miażdżycy, prowadzącej do zawału serca.

Wszyscy do nas krzyczą: JAJKA SĄ ZDROWE!


Słyszy się, że jest w nich mnóstwo żelaza.


Ale nie wiem, czy wiesz – w 50 g jajka jest zaledwie 0,6 mg żelaza!


Dla porównania:

  • w 50 g fasoli – 4,1 mg żelaza

  • w 50 g pestek dyni – 1,7 mg żelaza

  • w 50 g migdałów – 1,9 mg żelaza

  • w 50 g szpinaku – 1,8 mg żelaza


Jak się okazuje, są dużo lepsze źródła żelaza niż jajko!


Naszym zdaniem jedzenie jajek jest przereklamowane. W przemysłowym chowie kury są tak karmione, że niestety nie dostarczają żadnych wartości do tego jajka. Zjadają byle co, byle jak, w ciemnych pomieszczeniach bez dostępu do słońca. Jak takie jajko może być zdrowe?


Mam nadzieję, że te 5 prostych powodów, dla których my nie jemy jajek, dla Ciebie też będą ważne!7255 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


zostalem zniechecony do czytania i sluchania Mariusza. Zbyt duzo zeby odpisac na koncepcje nie jedzenia jajek. Ja jestem za tym azeby jesc ta bombe multiwitamin. Nie znalazlem publikacji azeby jajka komikolwiek zaszkodzily. Cholesterol to kolejna bajka. Nie chodzi o jego obnizanie. Jezeli to zrobimy to jest to tragiczne dla organizmu itd. Wypisuje sie z tej bajki

Like
bottom of page