top of page

5 sygnałów, czy pijesz wystarczająco wody

Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rozpoznać sygnały wysyłane przez organizm, które informują o tym, że potrzebujemy wody. W tym artykule przedstawione zostaną pięć najważniejszych sygnałów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.Przypomnijmy nasze poprzednie filmy na temat wody:


1. Niskie ciśnienie krwi.

Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny zwrócić uwagę na to, czy piją wystarczającą ilość wody. Jednak nie tylko woda, ale również sól może wpłynąć na poziom płynów w organizmie, ponieważ sód odpowiada za utrzymanie równowagi płynów w organizmie. Jeśli cierpisz na niskie ciśnienie krwi, warto wprowadzić do swojej diety jedną łyżeczkę soli dziennie. Najlepiej wybierz sól kamienistą, taką jak sól morska, himalajska lub kłodawska. Powinniśmy wprowadzać około 1000 mg sodu dziennie do naszego organizmu, aby utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Brak sodu może prowadzić do wypłukiwania płynów z organizmu i zaburzeń równowagi płynów.


Niskie ciśnienie krwi nie dotyczy tylko samego ciśnienia, ale może prowadzić również do niedożywienia komórek organizmu. Bez odpowiedniego ciśnienia krew nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych do komórek.


2. Bardzo ciemny mocz

Jeśli zauważasz, że Twój mocz ma bardzo ciemny kolor, to może to być sygnał, że Twoje ciało potrzebuje więcej wody. Idealny kolor moczu to jasnożółty lub słomkowy, ale może on się różnić w zależności od spożywanych pokarmów lub suplementów. Jeśli jednak Twój mocz jest ciemny przez dłuższy czas, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie.


3. Zatwardzenie po warzywach

Warzywa zawierają błonnik, który wymaga wody do prawidłowego trawienia i uformowania kału. Brak odpowiedniej ilości wody może spowodować, że błonnik zacznie wchłaniać wodę z Twojego organizmu, co może prowadzić do zaparć. Spróbuj napić się wody po spożyciu warzyw i zobacz, czy to pomaga poprawić pracę jelit.


4. Test skóry - uszczypnij się!

To jest bardzo prosta i szybka metoda, aby sprawdzić swój poziom nawodnienia. Nasza skóra jest elastyczna i jeśli jesteśmy dobrze nawodnieni, skóra po uszczypnięciu powinna szybko wrócić do swojego pierwotnego stanu, zwykle w ciągu 1-2 sekund. Jeśli masz problem z nawodnieniem, skóra będzie wolno wracać do pierwotnego stanu lub nawet nie wróci wcale. Wystarczy uszczypnąć sobie skórę na dłoni lub ramieniu, przytrzymać ją przez kilka sekund i obserwować, jak szybko wraca do pierwotnego stanu. Jeśli potrzebujesz poprawić swoje nawodnienie, zacznij od picia więcej wody w ciągu dnia.


5. Pragnienie

Ale najważniejszy test to ten, który daje nam sygnał od naszego organizmu - pragnienie!


To takie proste!


Często słyszy się filozoficzne rozważania na temat ilości wody, którą powinniśmy pić i zachęcanie do picia bez podawania przyczyn. Jednak najważniejszym testem jest to, czy jesteś spragniony. Gdy masz ochotę na picie, jest to sygnał od twojego organizmu, że potrzebuje on wody.


Nasze ciało jest w stanie odczytywać sygnały z otoczenia, takie jak głód, pragnienie, ciepło, zimno i wiele innych. Jednym z nich jest pragnienie. Jeśli odczuwasz pragnienie, po prostu się napij. Nie potrzebujesz żadnych naukowców, którzy będą mówić, ile litrów wody powinieneś pić.


Słyszałem, że istnieją filozofie, według których, gdy już masz ochotę na picie, jest to za późno, ponieważ twoje ciało nie dało ci wcześniej sygnału, żeby się napić. Jednakże, jeśli jesteś spragniony, możesz już napić się wody. Nawet słyszałem, że gdy jesteś głodny, powinieneś napić się wody, ponieważ najprawdopodobniej jesteś spragniony.


Nasze ciało jest w stanie odczytywać sygnały z otoczenia, takie jak głód, pragnienie, ciepło, zimno i wiele innych. Jednym z nich jest pragnienie. Jeśli odczuwasz pragnienie, po prostu się napij. Nie potrzebujesz żadnych naukowców, którzy będą mówić, ile litrów wody powinieneś pić.


Jednakże ważne jest, aby pić odpowiednią wodę!


Trzeba również pamiętać, że pijąc zbyt dużą ilość wody, wypłukujemy elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej krwi. Przedawkowanie wody jest bardziej niebezpieczne niż jej niedobór.


Warto zastanowić się nad tym, co jest nam narzucane i w jakim celu. Mamy nadzieję, że te pięć sygnałów będzie dla Ciebie wartościowe, a test uszczypnięcia skóry okaże się przydatny.
5499 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page