top of page

Dlaczego mam wzdęty brzuch po jedzeniu pokarmów roślinnych?

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Wzdęcia to uciążliwy problem, z którym czasami zmagamy się po przejściu na surowe odżywianie. Jakich warzyw i owoców na początku omijać? Co należy zrobić, aby złagodzić problem? Jak odbudować florę bakteryjną? Dlaczego przechodząc na odżywianie warzywno-owocowe masz wzdęcia?

niewydolny układ trawienny

Jakich warzyw i owoców na początku omijać?


Naukowcy z Australii opracowali listę związków odpowiadających za nasilenie zespołu jelita drażliwego - tzw. FODMAP (Fermentujące Oligosacharydy, Disacharydy, Monosacharydy i Poliole).


Jeżeli masz problemy z zespołem jelita drażliwego, wzdęciami, wystarczy, że przez 6-8 tygodni, wyeliminujesz warzywa i owoce, które mają wysoki FODMAP. W tym czasie powinno następować stopniowe ustępowanie objawów ze strony przewodu pokarmowego.

fermentujące polisacharydy

Warzywa i owoce, które mają niski FODMAP możesz spożywać bez obaw - one nie powinny powodować u Ciebie problemów z przewodem pokarmowym.

niski FODMAP

Jednak nie zawsze same warzywa i owoce to główna przyczyna problemów.


Co jeszcze możesz zrobić?


1. Wyeliminuj zboża.

2. Wyeliminuj cukier.

3. Wyeliminuj alkohol.


Zboża, cukry i alkohol również mają wysoki FODMAP czyli nie powinniśmy ich spożywać!


4. Akupresura pęcherzyka żółciowego i trzustki.


Jeśli masz wzdęcia to przez 30 sekund przytrzymaj palcami prawej ręki miejsce, gdzie znajduje się pęcherzyk żółciowy (pod żebrami z prawej strony). Nawet jeśli nie masz pęcherzyka żółciowego to również potrzebujesz to zrobić.


Następnie przenieś rękę na lewą stronę i rozmasuj swoją trzustkę - jakieś 5 cm poniżej żeber.


Bardzo często jest tak, że te dwa organy, które są niezbędne do tego, żeby trawić pokarmy, nie pracują poprawnie.

akupresura narządów

5. Zakwaś żołądek, aby dużo łatwiej trawić pokarmy - 1 łyżka octu jabłkowego niepasteryzowanego na pół szklanki wody przed każdym posiłkiem.


6. Podnieś produkcję żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia. Powinniśmy spożywać dużo więcej pokarmów gorzkich, tj. ostropest plamisty, grejpfrut, sok z grejpfruta, mniszek lekarski, inne zioła.


7. Unikaj łączenia białek z cukrem.


8. Oczyść jelito - zrób miejsce na nowe pokarmy.


9. Koniecznie namaczaj orzechy przed spożyciem, aby pozbyć się inhibitorów wzrostu, które mogą powodować wzdęcia i problemy z trawieniem.Twoja flora bakteryjna potrzebuje czasu na odbudowę swojej kolonii!


Jeżeli zmieniłeś dietę to daj sobie te 6-8 tygodni, może troszeczkę więcej na to, żeby flora bakteryjna się odbudowała.Bardzo mocno zachęcam Cię do wypróbowania tych paru prostych rzeczy, aby pozbyć się problemów z wzdętym brzuchem.


 

10 074 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page