top of page

Dlaczego picie świeżych soków jest tak ważne?

Zaktualizowano: 18 lut 2021


Świeże soki z warzyw i owoców dostarczają łatwo przyswajalnych minerałów, witamin, enzymów, niezbędnych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, białek i wiele innych związków.

zielony sok

Odpowiednio wyciśnięte, stanowią najlepszy żywy pokarm, jaki możemy dostarczyć naszemu organizmowi. Dzięki świeżym sokom nasz organizm szybko się regeneruje i szybko powraca do homeostazy. Picie surowych soków z warzyw i owoców dowiodło, że substancje aktywne biologicznie są szybko i w całości przyswajane przez organizm.


Ponadto nasz organizm zużywa znacznie mniej energii podczas procesu trawienia, niż ma to miejsce podczas trawienia pożywienia termicznie zniszczonego, co jest szczególnie cenne podczas odżywiania czy leczenia chorób.


Dr. Norman Walker -znany i ceniony  propagator diety naturalnej żywności   przeznaczył  wiele czasu na badanie właściwości roślinnych pokarmów. Dowiódł, że świeżo wyciśnięte soki posiadają właściwości idealnego naturalnego środka wzmacniającego nasze zdrowie, polepszającego nasze samopoczucie, zawierającego strukturowaną wodę, która jest szybko wchłaniana przez organizm.


Soki z owoców i warzyw to nic innego jak   sok występujący w komórkach roślin, po mechanicznym wyciśnięciu. To, co najlepsze zostaje uwolnione, dlatego jest tak dobrze przyswajalne. Owoce i warzywa są źródłem substancji odżywczych zwłaszcza bioflawonoidów. Owoce cytrusowe, które zostały lekko obrane, zawierające białą otoczkę są szczególnie bogate w bioflawonoidy, zawierają również odżywcze porcje witaminy C (kwasu askorbinowego). Sok marchewkowy zawiera duże ilości witaminy A w formie beta-karotenu. Zielone soki są dobrym źródłem witaminy E.

Soki owocowe są dobrym źródłem minerałów takich jak: żelazo, miedź, potas, sód, jod, magnez, które występują w postaci przyswajalnej przez organizm. Świeże owoce są wspaniałym źródłem enzymów. W rzeczywistości świeżość soków jest ich kluczową cechą, ponieważ enzymy niszczone są przez podwyższoną temperaturę począwszy od 47 stopni C.


Podczas spożywania gotowanego pożywienia (100 stopni C), w skład których wchodzą nasiona, owoce lub warzywa to takie pożywienie nie zawiera już enzymów, ponieważ zostały one termicznie zniszczone, ten proces zaczyna się znacznie poniżej temperatury gotowania, a mianowicie powyżej 47 stopni C.

Pijąc soki z wyciśniętych na surowo owoców i warzyw dostarczamy organizmowi nienaruszonych, aktywnych enzymów. Błonnik ma wiele korzystnych wartości, ale spożywając surową marchew możemy przyswoić zaledwie 1% zawartego w niej beta karotenu! Pijąc sok z marchewki w którym nadmiar błonnika został usunięty nasz organizm jest w stanie przyswoić prawie 100% beta karotenu. Soki powinny być wyciśnięte bezpośrednio przed wypiciem za pomocą odpowiedniego urządzenia. W okresie chłodów można soki podgrzać do ok. 40 stopni C, wtedy działają rozgrzewająco na organizm, a zarazem zachowują wszystkie właściwości dietetyczne.


Najlepszym urządzeniem do wyciskania soków są prasy i wyciskarki, których można również używać do gniecenia podkiełkowanych nasion i moczonych orzechów w celu otrzymania jednolitej masy o konsystencji ciasta, budyniu. Wyciskarki nie są sokowirówką, w przeciwieństwie do niej wytwarzają soki poprzez rozgniatanie i wyciskanie owoców i warzyw, a to nie powoduje szybkiego utleniania soków jak w przypadku sokowirówek.


„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, A Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem” - Hipokrates

3271 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Hi. Zastanawia mnie, dlaczego teraz jest taka mofa wśród wegan i wegetarian na picie soków. Przecież nie jest to naturalne i to nowa moda, bo przecież kilkadziesiąt lat temu nie bylo czegoś takiego jak wyciskarki do soków, a i teraz stulatkowie zyjacy w słynnych Blekitnych strefach nie uzywaja czegoś takiego.

Like
bottom of page