top of page

Jak cofnąć zmarszczki naturalnie/hormonalnie?

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Osoby, które przechodzą różnego rodzaju diety i zrzucają zbędne kilogramy, bardzo często zauważają, że skóra zaczyna się marszczyć. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wyrzuciliśmy wodę na zewnątrz, zaczęliśmy spalać tkankę tłuszczową i skóra potrzebuje troszeczkę czasu, żeby się z powrotem naciągnąć. Jest to normalne zjawisko i nie ma powodów do obaw! Natomiast skóra jest pomarszczona i pojawiają się zmarszczki, również z innego powodu.

zmarszczki mimiczne

Co powoduje, że niektórzy mają zmarszczki, a niektórzy nie mają?

Co powoduje, że niektórzy szybko dostają zmarszczek, a niektórzy bardzo długo wyglądają młodo?


Za to wszystko odpowiada specjalna grupa związków chemicznych w naszym organizmie GAG (glikozoaminoglikany), która:

  • utrzymuje skórę i kolagen nawodniony elektrycznie,

  • pomaga naprawić białko (w tym kolagen),

  • pomaga stworzyć zdrowy kolagen i skórę.

Niedobór GAG powoduje utratę elastyczności skóry, a także problemy z dyskami pomiędzy kręgami. GAG odpowiada za to, że dyski są elastyczne, wypełnione płynem, natomiast kiedy poziom się zmniejsza, dyski przestają być elastyczne i pojawiają się problemy z kręgosłupem, dlatego jest to szalenie ważny element.


GAG to jest Twój przyjaciel. Jest to coś, czego jeśli masz dużo w swoim organizmie to będzie utrzymywać Twoje ciało w wiecznej młodości. Jeśli poziom GAG się zmniejszy (a z wiekiem niestety tak się dzieje) to niestety będą się pojawiać zmarszczki.


GAG kontroluje taki składnik w naszym ciele, który się nazywa IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu).


Jest on wytwarzany przez naszą wątrobę, a kontrolowany przez hormon wzrostu. To hormon wzrostu wysyła sygnał do wątroby, że potrzebujemy IGF-1. IGF-1 dokonuje napraw w naszym ciele, spala tkankę tłuszczową, jak również kontroluje GAG. IGF-1 jest insulinopodobny, czyli podobny do insuliny, natomiast wykorzystujący zupełnie inne składniki do spalania i dawania nam energii. Bardzo dokładnie IGF-1 opisaliśmy w naszej książce „Surowe Zdrowie”. Zrozumienie jak działa ten hormon i skorzystanie z jego pomocy to jeden z fundamentów naszej drogi do zdrowia.

ładna pani

Co trzeba zrobić, żeby dostać się do hormonu IGF-1?


1. Przede wszystkim potrzebujesz opanować insulinę!


Kiedy masz wysoką insulinę, poziom IGF-1 będzie bardzo niski. Wysoka insulina bierze się z ciągłych posiłków, jak tylko wstajesz zjadasz śniadanie, później drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację, drugą kolację, w międzyczasie jakieś batony, chipsy, ciastka. Kiedy jesz przez cały czas, non stop masz insulinę w swoim ciele. Kiedy zjesz posiłek o 21:30 po to, żeby o 23:00 położyć się spać to insulina będzie z Tobą przez 5 następnych godzin. Będzie zajmować się obniżaniem cukru z tego pokarmu, który zjadłeś tuż przed snem. Jest to bardzo niekorzystne dla naszego ciała, ponieważ w nocy mamy odpoczywać, a nie trawić. W nocy również musimy się dostać do hormonu wzrostu.


2. Napraw sen


Ważne jest jedzenie kolacji najpóźniej do godziny 18:00, 4-5 godzin przed snem. Chodzi o to, żeby zjeść jedzenie i je przetrawić, tak żeby insulina załatwiła swoje sprawy i się wyciszyła, wtedy między 22:30-01:00 pojawi się hormon wzrostu. Kiedy pojawi się hormon wzrostu, pojawi się również IGF-1 z naszej wątroby, będziesz spalać tłuszcz i Twoje ciało będzie mogło się naprawiać.


3. Obniż kortyzol


Kortyzol również będzie powodował to, że nie będziesz mógł mieć odpowiedniego snu. Nie zaśniesz jak będziesz zestresowany i myśli będą się kotłować przez głowę. Nie zaśniesz jak przed snem nie będziesz robić odpowiednich czynności, żeby uspokoić swoje ciało i przygotować je do snu. Kiedy przed snem będziesz oglądać wiadomości, filmy kryminalne, wojny, grać na grach komputerowych (strzelanki itp.) to kortyzol cały czas będzie podniesiony do góry i nie zaśniesz.


Kortyzol czyli stres również postarza. Popatrz na osoby, które np. kogoś straciły, albo przeszły bardzo silną traumę. W momencie kiedy przechodzą traumę, nagle się starzeją w bardzo dużym stopniu.

uśmiech babci

4. Ćwiczenia


Aerobik i ćwiczenia interwałowe są najbardziej korzystne na wytwarzanie GAGu.

Ćwiczenia interwałowe to np. spacer przez minutę, bieg przez 20-30 sekund, spacer, bieg (przebieżka, podskoki, jazda na rowerku). Jakiekolwiek ćwiczenia, gdzie jest naprzemiennie odpoczynek i ruch. Najszybciej w ten sposób docierasz do hormonu wzrostu.


5. Opanuj ilość zjadanych białek


Wątroba nienawidzi Twoich białek. Nasze ciało potrzebuje od 50 do 80g białek dziennie (sportowcy ok. 100-120g) w postaci aminokwasów. Zachęcam Cię do tego, żeby zjadać formy roślinne białka, gdzie są aminokwasy, które pięknie budują nasze całe ciało.


6. Wspomóż/oczyść wątrobę


Jest to bardzo ważne, ponieważ wątroba wytwarza IGF-1. Kiedy wątroba jest zajęta przetwarzaniem pokarmu przez całą dobę, jest otłuszczona, nie pracuje w 100%, zajmuje się rzeczami, którymi nie powinna się zajmować to wtedy nie ma możliwości wyprodukowania odpowiedniej ilości IGF-1. Wątrobę możesz wspomóc poprzez czyszczenie jej jakąkolwiek metodą (np. metoda dr Huldy Clark), spożywanie ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego, gorzkich pokarmów.


7. Wprowadź czasową głodówkę


Czasowa głodówka naprawi Ci insulinę i poprawi sen. Spożywaj 1-2 posiłki maksymalnie w ciągu dnia przez około 6 godzin w ciągu dnia, a przez 18 godzin zastosuj post.


8. Warzywa kapustne + OMEGA-3 (oleje tłoczone)


Potrzebujemy witaminy K, która bierze udział w produkcji GAGu. Warzywa kapustne pięknie dostarczają witaminę K, która w naszym organizmie jest zamieniana na K1 i K2. Ciało pięknie to konwertuje.


Potrzebujemy też kwasów OMEGA-3, które też biorą udział w konwersji GAGu. Kwasy OMEGA-3 zawierają oleje tłoczone na zimno. Potrzebujemy ok. 50 ml olejów tłoczonych na zimno dziennie.


9. Słońce → witamina D


To jest mit, że skóra starzeje się przez słońce. Osoby, które się opalają, wytwarzają swoją witaminę D, która jest nam bardzo potrzebna.Zakochaj się w glikozoaminoglikanach, jak również w IGF-1 i hormonie wzrostu, pozbądź się zmarszczek i odnów swoje ciało!


 

10 385 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page