top of page

Jak naturalnie radzić sobie z komarami i kleszczami?

Zaktualizowano: 18 lut 2021

Majówka zawitała do nas, a wraz z nią cieplejsze dni i noce oraz ochota na spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu. Temperatura wzrasta, przesilenie wiosenne odchodzi w niepamięć, a my czujemy się fantastycznie i pełni energii wybieramy się w plener. Co zrobić, aby cudownych wycieczek nie zepsuło nam towarzystwo komarów i kleszczy?

słoiczki

Zapachy najczęściej odstraszają te męczące nas owady.


Cebula i czosnek – ich zjedzenie powoduje zmianę zapachu potu na taki, który odstrasza komary. Jedzmy zatem na zdrowie! Plasterki cebuli lub czosnku można ułożyć także na talerzyku i postawić w pobliżu miejsca, gdzie przebywamy.


Olejki eteryczne - można nimi skropić ubranie i rozcieńczonymi natrzeć ciało. Doskonale sprawdzą się świece zapachowe, np. lawendowe. cynamonowe, waniliowe (w tym waniliowy olejek do ciast), goździkowe, miętowe, z trawy cytrynowej, eukaliptusowe, rozmarynowe, z mięty pieprzowej i cedru. W przypadku olejków eterycznych świetnie zadziała ich mieszanka. Do buteleczki z rozpylaczem wlewamy 100 ml wody oraz 30 ml dowolnych olejków.


Sok z liści bazylii lub melisy.


W walce z komarami naszymi sprzymierzeńcami są rośliny. Kocimiętka, pelargonia, mirt, bazylia, tymianek, mięta i liście pomidora wydzielają substancje, które wręcz odpychają te owady, dlatego dobrze uprawiać je w domowym ogródku lub na balkonie. Stworzoną one barierę, przez którą robale nie przedostaną się do wnętrza mieszkania.


Goździki lub liście eukaliptusa - wystarczy zagotować je w wodzie, a powstały płyn przelać do butelki z atomizerem. Tę mieszankę należy aplikować dość często.


Wywar z octu i liści orzecha włoskiego – razem gotować przez 10 minut, natrzeć ciało lub spryskać elementy garderoby, poduszki ogrodowe i inne elementy tapicerowane w domu lub ogrodzie.


Nie bez znaczenia pozostaje także kolor naszych ubrań – ciemne kolory przyciągają komary oraz zapach perfum i kosmetyków – zwabiać je będą owocowe i słodkie, kwiatowe nuty.

komar

A co z kleszczami? Mamy dla Was płyn odstraszający kleszcze:

  • 1 łyżka miąższu aloesu

  • 20 kropli olejku różanego

  • 2 łyżki oleju roślinnego

  • 20 kropli olejku lawendowego

Wszystkie powyższe składniki wlewamy do buteleczki lub słoiczka i energicznie potrząsamy. Przygotowanym olejkiem smarujemy odsłonięte części naszego ciała. Nie zapominajmy również o czosnku, to także świetny sposób na kleszcze.  Kiedy zjemy czosnek, nasza skóra przez dłuższy czas wydziela jego zapach. Pomimo że dla nas aromat jest niewyczuwalny, kleszcze czują go i bardzo nie lubią.


Co zrobić, gdy już ukąsi nas komar?

  • przetrzeć miejsce ukłucia spirytusem salicylowym lub zrobić okład z wody i soli kuchennej (ewentualnie sody),

  • wykonać okłady z rozgniecionej mięty lub plasterków cebuli,

  • smarować ukąszenie żelem aloesowym - działa łagodząco oraz antyseptycznie,

  • stosować okłady z rumianku - nasącz wacik zaparzoną i przestudzoną herbatką z rumianku,

  • okłady z pasty owsianej działają przeciwzapalnie i łagodząco - płatki wymieszać z wodą, pozostawić do wchłonięcia i utworzenia konsystencji papki, następnie obkładać zaatakowane miejsca,

  • okłady z octu jabłkowego.

A jakie Wy macie sposoby na ekologiczną i wolną od okrucieństwa walkę z owadami?


Ewelina

5212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page