top of page

Poznaj węglowodany gorsze niż zwykły cukier!

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Dlaczego niektóre węglowodany mogą być gorsze niż zwykły cukier? Chciałbym Ci dzisiaj pokazać powód, dla którego my zrezygnowaliśmy z takich pokarmów jak chleb, ryż czy ziemniaki. Niektóre osoby, gdy przechodzą na weganizm, spożywają tego bardzo dużo. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ czasami coś co jest wegańskie, niekoniecznie jest zdrowe. Dlaczego tak jest?

pieczywo

Mamy coś takiego co nazywa się indeksem insulinowym. Jest to indeks, który pokazuje jak szybko insulina zostanie podniesiona do góry i jak długo będzie w naszym organizmie.


Mamy również ładunek glikemiczny, który pokazuje jak długo glukoza, która powstanie z cukru będzie wyniszczać nasze ciało.


Natomiast najbardziej znany jest indeks glikemiczny, czyli informacja jak szybko węglowodany, które spożywamy zamienią się na glukozę i jak szybko podniesie się cukier we krwi.

indeks glikamiczny
  • Zwykły cukier ma indeks glikemiczny wynoszący 60.

  • Ugotowany ryż ma już 69, czyli jest gorszy niż cukier jeśli chodzi o cukrzycę.

  • Popcorn - ponad 70 - niby warzywo, ale jednak w tej formie jest gorszy niż ryż.

  • Chleb - jest jeszcze gorszy niż ryż czy popcorn, w zależności od tego jak dużo jest w nim błonnika. Niektóre chleby mają indeks glikemiczny nawet powyżej 80, tzn. że bardzo szybko zamienia się na glukozę i podnosi cukier w krwi, a nadmiar tej energii zostanie odłożony na tłuszcz.

  • Ziemniaki mają indeks glikemiczny wynoszący aż 90! Zobacz, o ile gorsze są ziemniaki od zwykłego cukru! Oczywiście surowe ziemniaki, miałyby ok. 30, ale ziemniaków nie wolno jeść na surowo, ponieważ są dla nas trucizną.

  • Najgorsze jest jednak coś, co powstaje ze skrobi - jest to maltodekstryna. Być może słyszałeś już tą nazwę? Okazuje się, że przemysł spożywczy wynalazł bardzo tani cukier - jest to produkt enzymatycznego rozpadu skrobi. Bezsmakowy, a jednocześnie daje nam takie wrażenie, jak zwykły cukier. Można zasłodzić tym pokarmy i uzależnić od nich ludzi. Dodaje się to jako dodatek do pokarmów, w tym uwaga - głównie do pokarmów dla dzieci i niemowląt! Maltodekstryna to jeden z najgorszych cukrów jaki wymyślono na świecie.


Skrobia jest dużo gorsza niż zwykły cukier, jeśli chodzi o indeks glikemiczny, natomiast patrząc na ładunek glikemiczny - one wszystkie razem są dla nas bardzo niekorzystne.

popcorn

W większości, nadmiar węglowodanów, które spożywamy odłoży się w naszym organizmie w postaci tłuszczu. Tyjemy nie od jedzenia tłuszczu tylko od jedzenia nadmiaru węglowodanów! Węglowodany to jest energia, z którą trzeba coś zrobić, jeśli zjemy jej za dużo. Cześć może zostać zmagazynowana w wątrobie, część w mięśniach, ale wszystko pozostałe potrzebuje być zamienione na tłuszcz, a następnie na trójglicerydy, czyli tłuszcz we krwi, a wtedy pojawiają się olbrzymie problemy.


Na jakich węglowodanach potrzebujesz zbudować swoje zdrowie?


Przede wszystkim na warzywach - je również można zaliczyć do węglowodanów, ale surowe warzywa zawierają bardzo dużo błonnika, który nie jest absorbowany przez nasze ciało. Błonnik jest potrzebny do tego, żeby nakarmić naszą florę bakteryjną, która wytwarza odpowiednie związki, wpływające na obniżenie insuliny w organizmie.


Jeśli masz już jakieś stany przedcukrzycowe lub cukrzycę, dopuszczalne są również owoce w całości. Natomiast unikaj wyciskanych soków owocowych, szczególnie tych ze sklepu, ponieważ one tylko udają zdrową żywność, a bardzo często jest do nich dodawany zwykły cukier, a czasem nawet maltodekstryna!


  1. Zastosuj zasadę 60/40 - zwracaj uwagę na to, aby każdy posiłek składał się z co najmniej 60% surowych warzyw, a w 40% z gotowanych pokarmów, jeśli jeszcze nadal ich potrzebujesz.

  2. Zastosuj czasową głodówkę.

  3. Unikaj węglowodanów tj. ziemniaki, chleb, ryż, popcorn.


W ten sposób odzyskasz zdrowie i unikniesz chorób cywilizacyjnych, które w ogóle nie są związane z genetyką, tylko ze stylem życia.


 

12 253 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Seler naciowy i szejki rano, a post to samo zdrowie, Mariusz dzięki za już, i trwajmy 💚dalej

Like
bottom of page