top of page

Sprawdź!! A może masz SIBO?

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Chciałbym przekazać Ci dzisiaj informacje o czymś takim, co nazywa się SIBO - zespół rozrostu bakteryjnego (ang. small intestinal bacterial overgrowth). SIBO może dotyczyć wszystkich osób na świecie, niezależnie od tego czy są roślinożercami czy mięsożercami. Co to jest SIBO? Jakie są przyczyny i objawy? Co z tym zrobić?

SIBO

SIBO to przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim.


Zobacz czy masz takie objawy jak:


 • częste wzdęcia, bóle brzucha - po każdym posiłku,

 • częste gazy - pojawiają się w momencie, kiedy flora bakteryjna zaczyna trawić jedzenie w jelicie cienkim (nie powinna się tam znaleźć w takich ilościach),

 • czasami zatwardzenie, a czasami rozwolnienie.


Co powoduje SIBO?


 • Niewłaściwe, przetworzone termicznie jedzenie, które nigdy nie powinno trafić do naszego żołądka!

Spożywając takie produkty przez wiele lat, niszczymy kwas żołądkowy, który jest najważniejszym elementem, aby regulować wszelkie procesy zachodzące w układzie pokarmowym.


 • Fast foody, które zalegają w jelicie cienkim i powodują, że flora bakteryjna, która powinna być głównie w jelicie grubym, zaczyna migrować do jelita cienkiego, żeby pomóc nam rozłożyć jedzenie na drobne kawałeczki, abyśmy mogli je wydalić.


 • Woda alkaliczna, soda oczyszczona, które podnoszą pH w żołądku, przez co układ pokarmowy nie pracuje poprawnie.


 • Częste jedzenie - jemy przez cały dzień, ponieważ nasz pokarm jest bardzo mało wartościowy i ciągle odczuwamy głód. Ponadto do pokarmów dodawane są różne składniki takie jak cukier czy glutaminian sodu, od których się uzależniamy.

częste jedzenie

Jest coś takiego jak migrujący kompleks motoryczny (MMC):


 • Są to fale „elektryczne” migrujące i oczyszczające jelito cienkie - to jest taka „sprzątaczka, która odkurza nasze ulice miotełkami”.


 • Ten system uruchamia się automatycznie przez kwaśne środowisko w żołądku - około 90 minut po posiłku. Powinien usunąć w dosłownie w 9 minut resztki pokarmów, które trafiły do jelita cienkiego.


 • Wymaga zakwaszonego żołądka - ponieważ potrzebujemy enzymu motilin, który uruchomi impuls elektryczny i rozpocznie się całe „sprzątanie”.


Jak nie będzie odpadów w jelicie cienkim, żadnych pozostałości pokarmu i doprowadzisz do tego, że przynajmniej 90 minut będziesz miał przerwy między posiłkami to wtedy wszystko będzie w porządku. Natomiast jeśli będziesz jeść przez cały czas i będziesz wprowadzać pokarmy do swojego żołądka, które będą powodować, że żołądek będzie tracił swoją kwasowość to niestety będziesz miał bardzo duże prawdopodobieństwo SIBO - przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Bakterie wejdą do środka i będą chciały Ci pomóc, ale niestety mają uboczne działanie.Co zrobić?


 • Numerem 1 dla Ciebie jeśli masz takie objawy jak wzdęcia, bóle brzucha, gazy, czasami zatwardzenie, czasami rozwolnienie jest picie octu jabłkowego przed każdym posiłkiem (1 łyżka octu jabłkowego na pół szklanki wody).


 • Wprowadź czasową głodówkę - nie potrzebujesz cały czas jeść! Najlepiej jest spożywać 1-2 posiłki dziennie i tylko wtedy, kiedy jesteś głodny.


 • Potrzebujesz pokarmów gorzkich - tj. różnego rodzaju zioła, mniszek lekarski, jarmuż, bazylia, grejpfrut.


 • Możesz zastosować kurację 3-4 dniową.

kuracja na SIBO

Warto by było abyś zastosował te elementy po to, żeby zlikwidować przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim. SIBO nie jest wcale związane z tym, czy jesteś roślinożercą czy mięsożercą. Jest związane z tym, że Twój kwas żołądkowy nie jest właściwy do trawienia, nie uruchamia wszystkich procesów, w tym procesu tzw. migrującego kompleksu motorycznego i kiedy nie będziesz oczyszczać jelita cienkiego to niestety będzie się musiała pojawić flora bakteryjna, która będzie przerastać.


 

6359 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page