top of page

STOP! Bez tego nigdy nie wyzdrowiejesz!!

Zaktualizowano: 17 lut 2021


wyzdrowiej

Chciałbym Ci przedstawić jeden z najważniejszych pierwiastków, który jest niezbędny do tego, żebyś mógł wyzdrowieć. Bez niego nie ma szans na wyzdrowienie, dlatego ten wpis jest taki ważny!


Nie wiem czy wiesz o czymś takim jak elektrolity? Dość dużo osób słyszało o czymś takim jak elektrolity, ale zapytane na ulicy, tak naprawdę nie będą wiedziały o co chodzi.


Co to są elektrolity?


W bardzo dużym skrócie, elektrolity są to minerały (sód, potas, wapń i magnez), przenoszące energię elektryczną. One są jonami ujemnymi, dodatnimi, które rozdzielając się, bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie. Naładowują daną substancję, miejsce czy rzecz - energią elektryczną.


Jak dodasz np. wody do soli to woda naładuje się elektrycznie. Będzie mogła być przewodnikiem elektrycznym.


Dlaczego jesteś cały czas zmęczony?


Dlaczego masz chroniczne zmęczenie?


Być może brakuje Ci tych elementów i tego jednego, najważniejszego, o którym dzisiaj napiszę.


Jednego z tych pierwiastków, potrzebujemy aż 4 700 - 6 000 mg dziennie!

Olbrzymią dawkę dziennie potrzebujemy dostarczać sobie, aby w ogóle móc funkcjonować.

sielskie warzywa

Dlaczego?


 • W naszym organizmie znajdują się pompy, które potrzebują wyładowania elektrycznego. Potrzebują składnika, który dostarczony do tych pomp będzie mógł je uruchomić. W naszym organizmie, znajduje się około 30 mln takich pomp. Niektórzy naukowcy twierdzą, że tak naprawdę w każdej komórce znajduje się pompa, która elektrycznie naładowana, uruchomi pewne procesy metaboliczne.


 • 1/3 z energii z pokarmów, które spożywasz jest przekierowana do tych pomp. Bez nich, po prostu byś nie funkcjonował, np. po to, żeby w ogóle wytworzyć kwas żołądkowy, potrzebujesz uruchomić pompę. To jest zamknięte koło. Czasami nie wchłaniamy elementów, bo nie mamy wystarczająco kwasu żołądkowego, ale żeby ten kwas żołądkowy mógł się wytworzyć, potrzebujesz uruchomić pompę, czyli potrzebujesz elektrolitu, o którym dzisiaj Ci powiem.


 • Twoje mięśnie to pompy. Jeśli brakowałoby Ci elektrolitu, te mięśnie nie mogłyby pracować, dlatego z wiekiem tego elektrolitu jest coraz mniej w naszym organizmie. Z wiekiem ruszamy się coraz mniej, coraz trudniej nam się ruszać, coraz gorzej pracuje nasze serce. Jak nie masz tego elektrolitu to niestety mięśnie nie będą pracować poprawnie.


 • Około 60% energii wytworzonej z tych pomp, idzie do układu nerwowego. Jeśli nie byłoby tego elektrolitu lub gdy jest go za mało to całe nasze ciało nie pracuje poprawnie.Co robią te pompy?


1. Ładują elektrycznie komórki.


Jak jest wyładowanie elektryczne, jak powstaje energia elektryczna to pojawia się energia.


2. Odpowiadają za skurcz mięśni.


Jeśli np. chcesz się poruszać to potrzebujesz tej pompy. Jak pompa nie pracuje poprawnie to będziesz mieć skurcze mięśni.


3. Odpowiadają za gospodarkę wapnia.


Bardzo często nas pytacie o to, jak poradzić sobie ze skurczem mięśni? Potrzebujesz właśnie tego elektrolitu dlatego, ze pompa w tym momencie nie działa i nie dostarcza wapnia do organizmu. Wapń też jest elektrolitem, ale rozluźniającym do Twoich mięśni. W przypadku niedoborów, ten mięsień nie może się rozluźnić i masz problem ze skurczami.


4. Przepływ płynów.


Kiedyś nakręciliśmy filmik na temat tego, że nie potrzebujesz tak dużo wody jak Ci się to przekazuje, natomiast potrzebujesz płynów, które będą dostarczać elektrolity do tego, żeby ten płyn mógł podróżować po Twoim ciele. Ten elektrolit odpowiada za gospodarkę wodną w naszym organizmie.


5. Energia!


Jak jest wyładowanie elektryczne i jak jest ten elektrolit to masz energię.

awokado w pełnej krasie

Dlaczego nikt o tym nie mówi?


 • Trudno dostarczyć nie jedząc warzyw.


Nie jesteś taki super, kiedy jesz warzywa. Jedzenie warzyw jest czymś niepopularnym. W momencie kiedy ich nie jemy to nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie elektrolitów do naszego organizmu, bo to warzywa je dostarczajają.

 • Nie da się tego dostarczyć w postaci suplementów.

Suplementy zawierają bardzo mało tego elektrolitu. Jedna tabletka zawiera ok. 40-50 mg, a potrzebujemy 4 700 mg. Potrzebowałbyś spożywać 1 czy 2 opakowania dziennie i zrobiłbyś sobie jeszcze problem, ponieważ spożywając tylko jeden z tych elektrolitów, obniżasz wartości wszystkich pozostałych. Tak to mniej więcej w naszym organizmie działa. Jeśli czegoś dostarczymy za dużo to wartości innych elementów spadają.

 • Słaby zysk/wiedza.

Nie da się tego skoncentrować w takiej formie, że można by było fajnie na tym zarobić. Również nie było do tej pory tak dużo wiedzy na ten temat. Jest to wiedza, która do nas dotarła niedawno, kiedy zaczęto to wszystko obserwować w naszym organizmie i zauważono, że ten pierwiastek jest ważny.


Potrzebujemy minimum 4 700 mg/dziennie i żeby dostarczyć sobie taką ilość, potrzebujemy zjadać minimum 10 kubków surowych warzyw. Jedne warzywa będą miały więcej tego elektrolitu, drugie mniej. Jeśli ugotujesz warzywa, one mogą być trochę łatwiejsze dla Twojego układu pokarmowego, szybciej wytworzy się z nich kał, ale w momencie gotowania - tracisz witaminy, a witaminy są bardzo ważnym elementem, połączenia pomiędzy witaminami a pierwiastkami. Jeśli zachwiana jest ta gospodarka, kiedy straciłeś pewną część witamin, kiedy minerały stały się nieorganiczne to wtedy Twój organizm nie przyjmuje tych minerałów.


Dość dużo osób, nie wie po co używać wyciskarki do soków. Nie wiedzą, że rośliny przez lata straciły wartości odżywcze, które miały 50-100 lat temu i dzisiaj potrzebujemy wycisnąć z nich sok, aby pobrać tą pozostałość, która tam się znajduje. Również kiedy trawimy warzywa, niestety nasz organizm nie jest przystosowany do tego, żeby bardzo dużą ilość składników odżywczych pobrać z pokarmu. Kiedy jesz sałatkę, jesteś w stanie pobrać do 10% wartości odżywczych. Przede wszystkim nie żujemy jedzenia wystarczająco długo, przeżuwamy to z czymś innym itd. To są bardzo ważne elementy. Kiedy zamienisz warzywa na szejka - dużo więcej jest wartości odżywczych. Natomiast, kiedy zrobisz sok to nawet do 100% wartości odżywczych z takiego warzywa potrafisz dostarczyć dla swojego organizmu.Jakie są objawy niedoboru?

 • zmęczenie, chroniczne zmęczenie,

 • zmęczenie mięśni, nawet po małym wysiłku,

 • arytmia, nierówne bicie serca, jakiekolwiek problemy z sercem. Serce to pompa, jak nie ma tego pierwiastka, nie ma pompowania, nie ma skurczów, nie ma właściwej pracy. Kiedy położysz się na poduszce i słyszysz jak Ci puka serce w uchu, jest to sygnał dla Ciebie od Twojego serca, że brakuje Ci tego pierwiastka;

 • jakiekolwiek problemy neurologiczne - np. swędzenie w palcach, niedowład, problemy z ruchem - brakuje Ci 60% energii, pochodzącej z tych pomp. Jak zabraknie Ci tego pierwiastka, niestety będziesz mieć problemy neurologiczne,

 • zatrzymywanie płynu w nogach - bardzo często do nas piszecie i pytacie, co na opuchnięte kostki, kolana? Zamiast unikać soli, dołącz dużo tego pierwiastka.


bananowy stos

Czy już wiesz co to jest?


Najważniejszym pierwiastkiem, który jest niezbędny do tego, żebyś mógł wyzdrowieć jest POTAS.


Niedoceniony, bardzo ważny pierwiastek. Wszystkie osoby, które zajmują się dzisiaj zdrowiem, powinny mówić o uzupełnieniu tego pierwiastka.


W naszym organizmie mamy coś co się nazywa pompa sodowo-potasowa. Odpowiada ona za energię, ruch, wszelkie wyładowanie elektryczne, wszystko co się dzieje w naszym organizmie.


Jak powstaje deficyt?


1. Niewystarczająco w diecie!


Niewystarczająco dużo kładzie się nacisku na to, abyśmy spożywali potas w naszych pokarmach. Nie da się go dostarczyć w suplementach. Ewentualnie jakieś skoncentrowane warzywa czy owoce mogą być dodatkiem. Jeśli chcesz tak naprawdę wyzdrowieć, potrzebujesz dostarczyć sobie tego pierwiastka, jedząc warzywa i owoce, czy wyciskając z nich sok.


2. Stres wypłukuje wiele elementów z naszego organizmu, ale przede wszystkim potas. Nadnercza, które są cały czas naprężone, będą wypłukiwać potas.


3. Wymioty, rozwolnienie, wysikiwanie.


Bardzo dużo problemów z brakiem potasu jest związane z za dużą ilością wody w naszym organizmie. Za dużo nam się mówi, żebyśmy pili. Pijemy kilka litrów wody dziennie. Wtedy też latamy do toalety bardzo często. Za każdym razem, kiedy idziesz do toalety, wypłukujesz część z tych elementów, w tym również potas.


4. Cukier.


Węglowodany, które spożywamy powodują to, że mamy bardzo niskie poziomy potasu. Jak to się dzieje? Przede wszystkim insulina jest bardzo ważnym hormonem w naszym organizmie. Kiedy jest zajęta wybieraniem cukru z naszego organizmu i gdy tego cukru jest za dużo to nie jest w stanie dostarczać pokarmu do komórki, jak również potasu do pomp. Kiedy masz problem z insuliną (a 65-70% osób na świecie ma problem z insulinoopornością), czyli insulina nie pracuje poprawnie to nie dostarcza ona do tych pomp elementów, które są potrzebne i w pompach brakuje paliwa. Insulina będzie tutaj kluczem. Rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości posiłków i dostarczenie dużo większej ilości warzyw (najlepiej w postaci soków) po to, żeby pozbyć się tej cukrzycy, zadbać o insulinę i obniżyć cukier w swoim organizmie.


5. Nadciśnienie.


Kiedy masz nadciśnienie, też będziesz mieć problem z potasem, ponieważ prawdopodobnie stosujesz coś takiego co się nazywa diuretyki, żeby obniżyć ciśnienie i zmniejszyć ilość płynu w naszym, zamkniętym układzie krwionośnym. Zmniejszamy ilość płynu przez nerki i mocz, który wydalamy wraz z potasem. Kiedy masz nadciśnienie, potrzebujesz dużo więcej potasu. Powinniśmy otrzymywać 4 700 a 6 000 mg potasu na dzień. Przy nadciśnieniu, cukrzycy i przy wszelkich chorobach układu nerwowego, potrzebujesz tą górną granicę 6000 mg.


Naukowcy badając ciała ludzi stwierdzili, że spożywaliśmy od 15 000 do 25 000 mg potasu dziennie, a dzisiaj mówi się, że minimum to jest 4 700 mg.


6. Za dużo soli.


Nie chodzi nawet o to, czy dodajesz sól czy nie do swoich pokarmów. Chodzi o to, że ogólnie w naszych pokarmach jest bardzo dużo soli. Jeśli spożywasz pokarmy przetworzone przez przemysł, dostarczasz sobie bardzo dużo soli, a w naszym organizmie musi być relacja - jedna porcja soli do czterech porcji potasu. Często ta relacja jest zachwiana. Zazwyczaj jest odwrotnie lub na równi i wtedy jest niewystarczająco potasu, czyli potrzebujesz zadbać o to, żeby tej soli nie dostarczać sobie tak dużo.


7. Alkohol (dieta ketogeniczna).


Alkohol i dieta ketogeniczna również będą wypłukiwać potas. Osoby, które zachęcają do tego, żeby spożywać dużo więcej tłuszczy, a nie mówią o tym żeby spożywać w tym samym czasie dużo warzyw, wprowadzają ludzi w błąd. Jeśli chcesz być osobą na wysokotłuszczowej diecie, potrzebujesz dużo warzyw. W przypadku kiedy tracisz tłuszcz, również tracisz dużo wody, dlatego dieta ketogeniczna tak pięknie działa na zrzucenie kilogramów. W pierwsze 2 tygodnie, możesz stracić do 15 kg, ponieważ stracisz wodę, a razem z tą wodą potas.


pomidory

Dlatego jest to takie ważne.

Potas jest kluczem do zdrowia.

Jak dostarczysz sobie potasu, zaczniesz żyć.


Zachęcam Cię do tego, żebyś jak najszybciej sięgnął chociażby po naszą książkę "Na surowo". Tworząc tą książkę, upewniliśmy się że jest wystarczająco potasu w pokarmach, których przepisy znajdują się w książce. Nie jest to zwykła książka. Nie napisaliśmy tam ile jest kcal itd., ponieważ w kcal nie wierzymy. Natomiast patrzyliśmy na to, żeby pokarm dostarczał Ci wystarczająco potasu, obniżał insulinę, zadbał o Twój cały organizm, żeby nie było za dużo cukrów, węglowodanów prostych, które natychmiast zamienią się na glukozę.


Polecam również książkę "Wierszykowo na surowo", którą napisaliśmy dla dzieci. Też patrzyliśmy na to, żeby dzieci nauczyły się jeść warzywa i owoce zawierające potas, po to żeby dostarczały sobie tego potasu, po to żeby przez całe życie miały energię, a nie tylko w dzieciństwie.


Mam nadzieję, że dzięki tym książkom pomagamy wam dojść do zdrowia.


Zacznijmy jeść to co jest wartościowe, to co jest dla nas ważne i zacznijmy to jeść w takiej formie, jaka jest przyswajalna dla naszego organizmu.


 

9157 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page