top of page

To sprawi, że zakochasz się w oleju kokosowym!

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Olej kokosowy to niesamowity olej pozyskiwany z miąższu orzecha palmy kokosowej. Zakochasz się w nim, gdy przeczytasz o jego cudownych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych!

olej kokos

1. Jednym z najważniejszych elementów, które są zawarte w oleju kokosowym są tzw. trójglicerydy średniołańcuchowe.


Trójglicerydy średniołańcuchowe to specjalny składnik tłuszczowy, który spożywamy. Składniki tłuszczowe możemy podzielić na długołańcuchowe i średniołańcuchowe. Długołańcuchowe to te, które najczęściej spożywamy, potrzebują one od nas wydatkowania energii, długo są trawione przez nasz organizm, potrzebujemy enzymów, pracy całego naszego organizmu, żeby je zamienić. Mogą się również zamienić na tłuszcz w naszym organizmie.


Natomiast trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) to są specjalne trójglicerydy, które nie zamieniają się na tłuszcz, a wręcz przeciwnie, pomagają nam spalić tkankę tłuszczową.


Są to specjalne tłuszcze, które mogą dostarczać nam energii, dlatego bardzo często zachęcamy do tego, kiedy np. przechodzisz na czasową głodówkę, aby dołączyć do swoich pokarmów tłuszcze, ponieważ dzięki tłuszczom będziesz mógł przetrwać między jednym a drugim posiłkiem, ale jednocześnie olej kokosowy dostarczy Ci energii.


Trójglicerydy średniołańcuchowe są bezpieczne i przyjazne dla wątroby, pęcherzyka żółciowego i żółci. To jest niesamowite!2. Składnik oleju kokosowego to kwas laurynowy, który występuje tylko w kilku pokarmach na świecie.


  • Podstawowy składnik mleka matki.

To jest ten tłuszcz, który przekazuje matka swojemu nowonarodzonemu dziecku. Kwas laurynowy może spotkać też w kokosach, wiórkach kokosowych, oleju kokosowym, mleku kokosowym. Niektórzy mówią, że jest w oleju palmowym, ale my oleju palmowego nie polecamy. Natomiast olej kokosowy wspaniale wpisuje się w naszą dietę.

  • Kwas laurynowy jest antywirusowy i antybakteryjny.


  • Dobry na candidę, grzyby.

rozbity kokos

3. Pomaga produkować dobry cholesterol.


Potrzebujemy produkować cholesterol, żeby wytworzyć mnóstwo elementów, które są nam potrzebne do życia po to, żeby np. na skórze pojawił się cholesterol i kiedy wyjdziesz na słońce, ten cholesterol mógł zamienić się na witaminę D3 w Twoim ciele. Olej kokosowy pomaga ten cholesterol wyprodukować.


4. Świetny na skórę.


Podzieliliśmy się z Tobą wspaniałym scrubem, czyli peelingiem do ciała, który możesz stworzyć na bazie oleju kokosowego, dodając kilka składników. Przepis znajdziesz tutaj.


My do końca nie polecamy oleju kokosowego do smarowania na skórę dla każdej osoby, ponieważ może powodować wysuszenie skóry. Dla nas olejem numer jeden na skórę jest olej z awokado. Olej kokosowy jest wspaniały latem, żeby zabezpieczyć się przed oparzeniami słonecznymi. Możesz wysmarować swoje ciało, kiedy wychodzisz na słońce i to bardzo fajnie Cię zabezpieczy.


5. Świetny dla sportowców - energia.


Olej kokosowy szybko zamienia się na energię i wspaniale spala tkankę tłuszczową, a jednocześnie buduje mięśnie.


6. Dieta wzbogacona w MCT jest wspaniała na raka, ponieważ nie podnosi insuliny.


Podniesiony poziom insuliny w naszym organizmie powoduje to, że rak może się szybciej rozwijać, jak również ta insulina może powodować mnóstwo innych problemów, dlatego nie zachęcamy do spożywania olejów, które są przetwarzane termicznie. Olej kokosowy musi być tylko i wyłącznie zimnotłoczony i naprawdę jest wtedy wspaniały dla osób, które mają raka.

orzech kokosa

7. Płukanie ust olejem kokosowym


Codziennie rano przez 20 minut, zanim umyjemy zęby, bierzemy łyżkę oleju kokosowego i płuczemy usta. Olej kokosowy działa antywirusowo i antybakteryjnie, jak również oczyszcza drogi oddechowe i wybiela nasze zęby.


8. Olej kokosowy pomaga przy "wrodzonych" zaburzeniach metabolizmu, przewlekłej cholestazie, zapaleniu i niewydolności trzustki, uszkodzeniu kosmków jelitowych, chorobie Leśniowskiego-Crohna, przewlekłej biegunce, niedożywieniu, celiakii.
Jak spożywać olej kokosowy?


W książce „Na Surowo” znajdziesz kilka pomysłów w jaki sposób możesz taki olej kokosowy sobie dostarczać, np. robiąc ciasto z kremem z młodego kokosa, kokosowo-ananasowe babeczki, orzeszki z kremem z awokado i wiele więcej. Warto dodawać go do różnych pokarmów.
Spożywajmy olej kokosowy tłoczony na zimno!


Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do tego, żeby włączyć go do swojego jadłospisu.


 

11 515 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Sprawdziłem działa, pozdrawiam.


Like
bottom of page