top of page

Woda utleniona? MITY I KITY

Woda utleniona – słyszeliśmy o niej wiele różnych opinii i zastosowań. Niektórzy uważają ją za cudowny środek do oczyszczania ran, wybielania zębów czy zwalczania infekcji. Inni natomiast twierdzą, że ma wiele negatywnych skutków ubocznych i nie ma naukowych dowodów na jej skuteczność. W tym artykule przyjrzymy się kilku popularnym mitom i kitom dotyczącym wody utlenionej.


woda utleniona na rany

Czy woda utleniona jest dobra na rany?

Zacznijmy od pytania, czy woda utleniona jest dobra na rany? Odpowiedź jest niejednoznaczna. Z jednej strony, stosowanie wody utlenionej do oczyszczania ran może być skuteczne w zabijaniu bakterii i szkodliwych komórek. Jednak badania wykazały, że codzienne stosowanie wody utlenionej na ranę może również niszczyć zdrowe komórki i opóźniać proces gojenia się rany. Pacjenci, którzy regularnie używali wody utlenionej na rany, często zgłaszali, że ich rany nie goją się prawidłowo.


Warto jednak pamiętać, że nasze ciało posiada naturalne mechanizmy obronne, takie jak enzymy zawarte w ślinie, które mogą pomóc w oczyszczaniu ran. Dlatego odpowiedź na pytanie brzmi: tak, można stosować wodę utlenioną do oczyszczania ran, ale nie należy robić tego codziennie.


przemywanie rany wodą utlenioną

Czy mogę wkropić do ucha?

Kolejnym zastosowaniem wody utlenionej jest wkraplanie jej do ucha. Istnieje teoria, że woda utleniona może chronić przed infekcjami ucha. Jednak naukowcy podważają tę teorię i twierdzą, że infekcje ucha mają związek z innymi czynnikami, a zatrzymywanie procesów oczyszczania organizmu może prowadzić do większych problemów zdrowotnych. Zamiast tego, istnieją inne metody naturalnego oczyszczania ucha, takie jak stosowanie ciepłej wody i gruszki, a także olejków. Zobacz film o olejku czosnkowym: TUTAJ.


Wlewy, picie wody utlenionej

Woda utleniona jest również popularna w niektórych kręgach jako środek do wlewów lub do picia. Jednak nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających skuteczność wody utlenionej w leczeniu chorób, takich jak nowotwory. Wręcz przeciwnie, jej nadmierne spożycie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak udar, przyspieszenie rozwoju nowotworów czy zwiększone zapalenia wokół komórek nowotworowych. Naturopaci powinni skupić się na naturalnych metodach leczenia i oczyszczania organizmu, zamiast polegać na wątpliwych praktykach, takich jak stosowanie wody utlenionej. Istnieją również inne, skuteczne sposoby oczyszczania organizmu i dbania o zdrowie, takie jak odpowiednia dieta i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących naszego stylu życia.


Wybielanie zębów

Kolejnym kontrowersyjnym zastosowaniem wody utlenionej jest wybielanie zębów. Choć może ona dać efekt w postaci bielszych zębów, warto zastanowić się, czy jest to konieczne. Przyczyna problemów z zębami często leży w nadmiernym spożyciu cukru, co powoduje zakwaszenie w jamie ustnej. Zęby są również powiązane z innymi narządami, dlatego psucie się zębów to nie tylko problem jamy ustnej, ale także potencjalne powikłania dla całego organizmu. Zamiast polegać na wybielaniu zębów za pomocą wody utlenionej, warto skupić się na zmianie nawyków żywieniowych i dbaniu o higienę jamy ustnej.


Zabija candidę

Następnym mitologicznym twierdzeniem jest, że woda utleniona może skutecznie zwalczać infekcje spowodowane przez grzybicę Candida. Chociaż może ona pomóc w zwalczaniu tej infekcji na powierzchni języka, nie jest w stanie dotrzeć do jelit, gdzie Candida najczęściej się rozwija. Stosowanie preparatów doustnych z wodą utlenioną nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Ważne jest zrozumienie przyczyn i skutków infekcji grzybiczej Candida i podejmowanie odpowiednich działań, które są omówione w filmie "A co Ty dzisiaj nakarmisz?".


mycie podłogi wodą utlenioną

Na pewno jest dobra do mycia kafli i szybko wybiela włosy

Wreszcie, woda utleniona jest czasem używana jako środek czyszczący do kafli czy do wybielania włosów – i w tym zastosowaniu sprawdza się bardzo dobrze (choć z pewnością istnieją lepsze sposoby).


Woda utleniona to temat, który wzbudza wiele kontrowersji i mitów. Warto być krytycznym i podejść do niego z należytą ostrożnością. Zamiast polegać na niepotwierdzonych informacjach i nieprzemyślanych praktykach, skoncentrujmy się na zdrowym stylu życia, odpowiedniej diecie i dostarczaniu naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że nasze zdrowie to nie tylko kwestia jednego magicznego środka, ale kompleksowego podejścia do naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego.2347 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page