top of page

Wow! Zobacz, co mówią nam nasze paznokcie!

Paznokcie – część naszego ciała, która może wiele nam powiedzieć, jeśli tylko na nią zwrócimy uwagę. Choć są małe i często niedoceniane, stan naszych paznokci może być źródłem cennych informacji o naszym zdrowiu. To fascynujące, że nasze ciało potrafi wysyłać sygnały poprzez te niewielkie struktury, a my możemy je odczytać, poświęcając im trochę uwagi. Jak wiele informacji przekazują nam nasze paznokcie?

Większość osób korzysta z różnych zabiegów kosmetycznych, by poprawić wygląd paznokci. Oczywiście, efekty są chwilowe, a malowanie i oczyszczanie to tylko tymczasowe rozwiązania. Ale co by było, gdybyśmy zaczęli działać od wewnątrz? Kiedy odżywimy i wzmocnimy nasze paznokcie od środka, nie będziemy musieli sięgać po tyle sztucznych zabiegów maskujących różne problemy.


Paznokcie są swoistymi wskaźnikami niedoborów w organizmie. W ciągu około 6 miesięcy paznokieć rośnie, co daje nam szansę na obserwację wszelkich zmian. To jakby małe okno do naszej przeszłości, które może pomóc nam zidentyfikować i skorelować pewne wydarzenia z naszym zdrowiem.


Aby mieć zdrowe paznokcie i zdrowe ciało, musimy dostarczać organizmowi wszystkie składniki, które występują w naturze – makroelementy, różne tłuszcze, a przede wszystkim mnóstwo witamin i minerałów. Bardzo ważne są również enzymy i mikroelementy, zwane również pierwiastkami śladowymi. Choć potrzebujemy ich w niewielkich ilościach, są one niezwykle istotne dla wielu funkcji w naszym organizmie!


Do tych niezwykle istotnych mikroelementów należą jod, cynk, krzem, miedź, mangan, selen i kobalt, a lista jest znacznie dłuższa. Jednak równie ważne, jak same mikroelementy, jest to, jak są one przyswajane przez nasz organizm!


Mikroelementy, podobnie jak inne składniki odżywcze, muszą być dostarczane wraz z witaminami, ponieważ nie są połączone ze sobą. Witaminy pełnią rolę katalizatorów i działają najlepiej, gdy są spożywane w kompleksie. Nie można wybierać tylko konkretnych składników, ignorując inne, które naturalnie występują wraz z nimi.


Niestety, wiele naturalnych połączeń i struktur jest często niszczone w procesie przetwarzania żywności. W celu zmiany struktury i przedłużenia trwałości, różne ekstrakty są wydobywane, a składniki są sztucznie wzbogacane. Dlatego zachęcam Cię do poszukiwania tych składników w naturze!


Objawy, jakie pojawiają się na naszych paznokciach, mogą wiele nam powiedzieć:


1. Poziome grzebienie – widoczne linie lub wgłębienia biegnące w poprzek paznokcia.


2. Kompletnie białe paznokcie


Te objawy wskazują na niedobór witaminy B1, która odgrywa istotną rolę w budowie układu nerwowego i wielu innych funkcji.


Jak więc możemy doprowadzić do niedoboru witaminy B1?


Przede wszystkim spożywając dużą ilość przetworzonej żywności, takiej jak rafinowana mąka czy wybielany ryż. Również nadmierne spożycie cukru może przyczynić się do niedoboru tej ważnej witaminy.3. Kruche, słabe, łamliwe paznokcie


4. Onycholiza (oddzielenie paznokcia).


Niedobór witaminy B2 może przyczyniać się do tego rodzaju zmian na paznokciach.


W jaki sposób kreujemy niedobory witaminy B2?


Przede wszystkim jedząc białko jajka, przetworzone pokarmy.


Przyczyną niedoborów jest również niedostateczna flora bakteryjna, dlatego bardzo ważne jest to, jak ją karmimy. Włączenie do diety warzyw, owoców oraz kiszonek może pomóc w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej i lepszym wchłanianiu składników odżywczych, w tym witamin.


Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie witamin z grupy B jako pojedynczych suplementów może wiązać się z ryzykiem powstawania innych problemów zdrowotnych. Zbyt duża ilość jednej witaminy może zaburzać równowagę innych witamin w organizmie.


Ważne jest spożywanie witamin z grupy B jako kompleksu, a nie jako pojedynczych suplementów.


Warto rozważyć spożywanie niefortyfikowanych płatków drożdżowych, które naturalnie zawierają kompleks witaminy B.


Filmik, jak sztuczna witamina B1 wykańcza nasz organizm:


5. Białe, poprzeczne kreski - mogą wskazywać niedobór cynku, który może być spowodowany spożywaniem dużej ilości węglowodanów.


6. Kreski wzdłuż paznokcia - mogą świadczyć o problemach z tarczycą, warto zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak utrata włosów czy brwi.


Półksiężyce


Półksiężyce na paznokciach to fascynujący aspekt, który może przekazywać nam informacje o stanie naszego organizmu. Te półksiężyce, znane również jako lunule, są widoczne na naszych paznokciach i różnią się wysokością. Co ciekawe, paznokcie są powiązane z różnymi organami w naszym ciele, dlatego ich stan może być wskaźnikiem potrzeb naszego organizmu.


Oto powiązane organy dla poszczególnych półksiężyców na paznokciach:


  • Kciuk - półksiężyc powiązany jest z mózgiem, układem wydalniczym i rozrodczym.

  • Palec wskazujący - półksiężyc wskazuje na stan wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz układu nerwowego.

  • Palec środkowy - półksiężyc jest związany z sercem i układem krążenia.

  • Palec serdeczny - półksiężyc odnosi się do narządów płciowych i układu hormonalnego.

  • Mały palec - półksiężyc jest powiązany z układem pokarmowym.


Pamiętaj, że paznokcie, włosy i skóra są budowane od wewnątrz! Dlatego kluczem do zdrowych paznokci jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, takich jak kompleksy witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, w ich naturalnej, nieprzetworzonej formie. Zachęcam Cię z całego serca do wprowadzenia jak największej ilości surowych pokarmów do swojego życia, aby odżywić swoje ciało i odbudować je od środka.


Daj swojemu organizmowi to, czego potrzebuje, a zauważysz korzyści dla swojego zdrowia i wyglądu.4158 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


bottom of page