top of page

Wzdęcia, Zaparcia, Niestrawność, Refluks

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Wiele osób pisze do Nas z pytaniami jak poradzić sobie ze wzdęciami, zaparciami, niestrawnością czy refluksem.

otyłośc brzuszna

Dzisiaj jeszcze raz chciałbym o tym napisać, ale trochę z innej strony po to, żeby każdy mógł wyciągnąć dla siebie jak najwięcej wniosków i zrozumieć jak to wszystko funkcjonuje.


Nasz układ pokarmowy jest bardzo prosty i tak naprawdę, potrzebujesz wiedzieć 5 podstawowych rzeczy.

budowa wątroba

1. Układ pokarmowy to rura, która biegnie przez nasze ciało i mogą zrobić się w niej różne zatory, więc potrzebujemy ją oczyszczać. Jeśli nie robiłeś do tej pory lewatywy lub hydrokolonoterapii, zachęcam Cię bardzo mocno do tego. Obejrzyj nasz filmik, jak przeprowadzić oczyszczanie.


Wszystkie kłopoty powstające w układzie pokarmowym, wiążą się z tym, że wkładamy tam niewłaściwe jedzenie lub te jedzenie nie jest trawione.


2. Żołądek odgrywa najważniejszą rolę w całej układance trawienia, ponieważ kwas w żołądku musi być bardzo kwaśny (pomiędzy 1-3 pH), żeby trawienie w ogóle powstało i rozpoczęło się rozkładanie jedzenia, zaczęło się wchłanianie białek, minerałów i witamin. Jeśli nie mamy kwaśnego żołądka to mamy problem z następnym elementem w układzie pokarmowym, czyli z wątrobą.


3. Wątroba odpowiada za wprowadzenie żółci do naszego pokarmu.


4. Pęcherzyk żółciowy jest bardzo ważny. Zbiera się w nim żółć po to, żeby zwiększyć przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i doprowadzić do przyswajania kwasów tłuszczowych, które stanowią podstawę budowy naszych komórek. Potrzebujemy mieć dość dużo żółci. Jeśli masz pęcherzyk żółciowy to tak jakbyś miał tej żółci 20 razy więcej, niż osoba, która pęcherzyka żółciowego nie posiada. Osobom bez pęcherzyka żółciowego, nadal płynie żółć, natomiast nie zbiera się i niestety może jej wtedy brakować.


Jeżeli żołądek nie jest wystarczająco kwaśny to żółć nie zostanie uruchomiona do naszego układu pokarmowego. Nasz kwas w żołądku to jest taki włącznik po to, żeby żółć się uruchomiła, weszła do układu pokarmowego i nastąpiły te wszystkie procesy. Jeśli masz problemy z prawym barkiem, z bólem głowy i w ogóle z prawą stroną ciała, tzn. że możesz mieć problemy z pęcherzykiem żółciowym.


5. Trzustka to kolejny organ, który bierze udział w trawieniu. Wprowadza enzymy trawienne do naszego ciała, które rozkładają skrobię, białka, tłuszcze i wszystkie elementy, które są w naszym układzie pokarmowym. Trzustka również potrzebuje mieć impuls z kwaśnego żołądka, żeby uruchomić enzymy.Jeśli Twój żołądek jest niezakwaszony to nie ma tego impulsu do dwóch bardzo ważnych organów, które znajdują się poniżej i nie następuje trawienie!

ból wątroby

Jedzenie, które spożywasz (nawet zdrowe, witariańskie) nie jest w stanie tak łatwo się przetworzyć w naszym ciele lub w ogóle nie jest w stanie się przetworzyć! Wpada do jelita i tam brakuje tych elementów, enzymów, brakuje tego pęcherzyka żółciowego i pojawia się problem.Czym jest refluks?


Jeśli kwas w żołądku jest zbyt wysoki (powyżej 3 pH), wtedy uchyla się “klapka”, która jest nad żołądkiem i ten kwas żołądkowy zaczyna się cofać do przełyku. Pojawia się refluks. W Polsce lekarze przepisują nam różnego rodzaju tabletki, które podnoszą pH w naszym żołądku.


W ten sposób nigdy nie wyleczysz refluksu!

refluks

Refluks można wyleczyć dosłownie w parę tygodni, pijąc ocet jabłkowy!


Jeśli pijesz ocet jabłkowy i boli Cię żołądek, potrzebujesz najpierw go wyleczyć. Wtedy nie zaczynasz od octu jabłkowego, ale od świeżo wyciśniętego soku z kapusty, który trzeba wypić w 5 minut po wyciśnięciu. W ten sposób naprawisz żołądek i następnie będzie można wprowadzić ocet jabłkowy.


My od kilku lat pijemy ocet jabłkowy.

Jest to najzdrowszy sposób na zakwaszenie naszego żołądka i poprawienie trawienia.


Przed każdym posiłkiem, wypij pół szklanki wody z jedną łyżką stołową octu.


Pamiętaj, że ocet powinien być niepasteryzowany.


Jak pozbyć się wzdęć, zaparć, niestrawności, refluksu?


  • Przede wszystkim poprawiamy kwas żołądkowy - zastosuj ocet jabłkowy.


  • Zajmujemy się żółcią - potrzebujemy wprowadzić pokarmy gorzkie tuż przed samym posiłkiem, czyli najpierw 15 minut przed posiłkiem, wypijamy pół szklanki wody z octem, a następnie zjadamy coś gorzkiego (np. trochę mniszka lekarskiego, bazylia, sok z grejpfruta, dodajemy ostropestu do naszych potraw). Gdy w jamie ustnej zrobi się gorzko to wątroba zacznie uzupełniać żółć.


Wprowadź czasową głodówkę - im rzadziej jesz w ciągu dnia, tym lepiej. Najlepiej żeby to były 2 lub 1 posiłek dziennie bez podjadania, żeby jak najwięcej tej żółci się zgromadziło.


  • Potrzebujemy odżywić naszą florę bakteryjną, ponieważ ona również odpowiada za trawienie. W momencie, kiedy nasza flora bakteryjna nie dostaje pokarmów z błonnikiem w postaci warzyw i owoców to wtedy się nie rozwija.


Osoby, które przechodzą na odżywianie warzywami i owocami myślą, że od razu, wszystko powinno funkcjonować idealnie. Niestety na samym początku, pojawiają się zaparcia, wzdęcia i inne problemy, ponieważ nie ma tam odpowiedniej flory bakteryjnej, która mogłaby się zająć tym jedzeniem. Potrzebujecie dać sobie troszeczkę czasu po to, żeby ją odbudować.


Jak możemy odbudować florę bakteryjną?


Potrzebujemy przede wszystkim spożywać:


  • kiszonki (ale nie kwaszone produkty), najlepiej samemu zakisić kapustę, ogórki, buraki lub każde inne warzywo, albo kupić kiszone, niepasteryzowane w sklepach.

  • warzywa

  • owoce - najszybciej pomogą osobom, które mają problemy z zaparciami, ponieważ owoce mają zupełnie inny błonnik - lepszy, łatwiejszy do trawienia.

ogórki na zakwaszanie

Spożywając kiszonki, warzywa i owoce, karmimy naszą florę bakteryjną, ale również ten błonnik uruchamia w naszym ciele tzw. działanie perystaltyczne. Większość osób nie wie o tym, że nasze jelita kurczą się i rozkurczają cały czas po to, żeby przesuwać pokarm w środku. Jak spożywamy “śmieciowe” jedzenie, które nie ma błonnika to nie ma wtedy tego działania perystaltycznego.

Jeśli naprawdę masz problemy z trawieniem to najlepszy błonnik to śliwki, gruszki, jabłka. Jak wprowadzisz te owoce do swojej diety to poprawi Ci się trawienie.


Aby pozbyć się problemów z układem pokarmowym, potrzebujesz również bardzo dużo potasu. Jest to taki elektrolit, który w naszym ciele przyswaja się w żołądku. Jak nie będzie w nim wystarczającego kwasu to potas się nie przyswoi. Potrzebujemy go do wielu czynności. Jest potrzebny m.in. do działania pompy perystaltycznej, czyli jeśli nie masz tego potasu, nie spożywasz wystarczająco warzyw i owoców to nie włącza się pompa perystaltyczna. Nie ma przewodnika elektrycznego i wtedy Twoje ciało nie funkcjonuje.Gdy zastosujesz powyższe kroki, zadbasz o swój układ pokarmowy - pozbędziesz się wszelkich problemów ze wzdęciami, zaparciami, niestrawnością i refluksem na zawsze. Nie potrzebujesz do tego żadnych leków, żeby cieszyć się pełnią zdrowia.


 


13 708 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page