top of page

Prawdziwe oblicze Hiperkalcemii – możliwe przedawkowanie witaminy D?

Zaktualizowano: 18 lut 2021


Jak bumerang powraca sprawa Witaminy D i jej nadmiernego zażywania. Temat jest bardzo rozległy, ale wciąż pytacie i praktycznie codziennie komentujecie temat Wiatminy D.

kobieta w kapeluszu

Czy można przedawkować Witaminę D? – NIE jeśli pochodzi ze słońca. Nie wiem czy wiesz, że tylko i wyłącznie związek, który powstaje po naszym wystawieniu skóry na słońce jest przyswajany i magazynowany przez nasze ciało. To skąd tyle pytań i zaniepokojenia z Waszej strony jeśli chodzi o Witaminę D?


No cóż – supelementy zaczynają czynić swoje i zaczynacie mieć pewne objawy. Dzisiaj zastanowimy się co to jest hiperkalcemia?


Jest to objaw naszego ciała (choroba), która jest spowodowana zbyt dużą ilością wapnia w tkankach miękkich. Nazwę ta zarezerwowano dla zbyt dużej ilości wapnia we krwi, ale to powoduje oczywiście problem w tkankach miękkich w tym samym czasie.


A zatem jakie objawy ma hiperkalcemia:


  • Zaburzenia czynności nerek: powoduje wielomocz, odwodnienie, zwiększone wydalanie wapnia z moczem, które prowadzi do kamicy nerek.

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, utrata łaknienia, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, ostre zapalenie trzustki.

  • Zaburzenia serca: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca – arytmia serca.

  • Zaburzenia psychiczne: osłabienie, depresja, zaburzenia orientacji, senność. Te dolegliwości występujące jednocześnie nazywane są zespołem hiperkalcemicznym.

Zastanówmy się raz jeszcze do czego najbardziej jest nam potrzebna Witamin D (witamina słoneczna)…

Potrzebujemy jej przede wszystkim do pobrania wapnia z jelita cienkiego i wprowadzenia do krwiobiegu. Ile za tem tego wapnia i jakiego?


Naukowcy twierdzą, że potrzebujemy pomiędzy 750mg do 1000mg dziennie. Po co nam wapń?:


Do budowy kości, zębów i całego ciała, odgrywa ponadto ważną rolę w licznych procesach fizjologicznych – jest potrzebny w krzepnięciu krwi, wspomaga wchłanianie żelaza, poprawia działanie układu nerwowego. A zatem jaki wapń?:


I tutaj już nasze zrozumienie może się nieco rozbiec. Na podstwaie zgromadzonej nam dzisiaj wiedzy wapń, który możemy użyć tylko i wyłącznie do tych wszystkich opisanych powyżej procesów musi byc w formie organicznej. Inna forma nie wchodzi w grę. Jak to zatem forma organiczna?


To taka, która powstała poprzez pobranie wapnia z gleby przez rośliny i ten wapń zamienony w roślinach na przyswajalny przez nasze ciało jest przez nas wyłącznie przyswajalny. Rosliny zielone króluja pod kątem ilości wapnia i jesli jesteś otwarty na długie, sprawne życie to jest jedyne rozwiązanie!


No dobra, ale o co chodzi z tą Witaminą D i hiperkalcemia?


No cóż, problem zaczyna się od tego, że często w tym czasie zażywamy również wapń w tabletkach. Nie wiem czy wiesz, że to jest zwykła kreda 🙂 Jesli nadal pragniesz uzupełniać wapń w ten sposób, nie musisz kupować go w Aptece, można po prostu poszukać kredy i żuć 🙂


Jeśli zażywasz Witaminę D i jednocześnie wapń – robisz sobię krzywdę! Koniecznie zajrzyj w objawy i zobacz czy się po prostu nie zatruwasz.


No ale to nie jedyny problem. Wiatmina D teoretycznie zwiększa pobranie wapnia z jelita 20-to krotnie. A zatem dużo jest nagle tego wapnia, a nie koniecznie aż go tyle trzeba. Jest jedno rozwiązanie, które tylko teoretycznie może uchronić Cię przed hiperkalcemia od za dużych dawek Wiatminy D – spożywanie witaminy K2, która teoretycznie może Ci pomóc rozdysponowywać wapń w kierunku kości.


Ale wiesz gdzie tak naprawdę leży problem? W tym, że nasze ciało nie radzi sobie zbyt dobrze z obcymi ciałami. Nie lubi strasznie najazdów kosmitów, a sztuczna witamina D jest takim kosmitą, który udaje naturalny steryd wytworzony przez nasz organizm. Ciało się nie myli i z czasem zbyt duża liczba kosmitów w naszych ciałach zażywana bez wcześniejszego zdjagnozowania problemów nie dość, że maskuje właściwe powody powstawania zaburzeń, to jeszcze odkłada naprawy na później.


I tak jak porównaliśmy to w książce… jesli możesz sobie wyobrazić swoje auto, które nie przechodzi chociaż  co-rocznych napraw i wymiany olejów, jak one zachowa się za 3-4 lata?  Twoje ciało zachowa się podobnie – nie naprawiane nie pojedzie za daleko.


Jeśli masz któryś z powyższych objawów, zastanów się raz jeszcze z jakich powodów zacząłeś zarzywać olbrzymie dawki substancji, której dobrze nie znasz i jakie to może mieć dla Ciebie konsekwencje. Raz jeszcze dziękujemy za Wasze pytania odnośnie witaminy D i konsekwencji jej stosowania a ten artykuł jest tylko artykułem informacyjnym dla Waszego głębszego wglądu w ten temat.


Materiały do przejrzenia na Angielskich stronach o podłożu medycznym:


Hypercalcemia symptoms-causes – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypercalcemia/symptoms-causes/syc-20355523


What is vitamin D toxicity – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/vitamin-d-toxicity/faq-20058108

3559 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


To jaka witaminę można podawać swojemu 2 letniemu dziecku? Kiedy u nas bardzo mało słońca

Like

Przed chwila trafilam na posta gdzie pani ma problem z nerkami.hiperkalcemie od duplementacji duzych dawek wit d.poziom ponad 600 !

Like
bottom of page