top of page

Te 5 pokarmów zrujnuje wątrobę najszybciej! Dlaczego warto ich unikać?

Zaktualizowano: 18 sie 2023

Dbanie o zdrowie wątroby to kluczowa kwestia, która wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Wątroba, będąca istotnym narządem w organizmie, pełni szereg istotnych funkcji, takich jak oczyszczanie krwi oraz produkcja białek. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie, będące wynikiem złych nawyków żywieniowych, może niestety prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Unikanie pewnych pokarmów jest kluczowe dla zachowania zdrowej wątroby.


wątroba

Dziś podzielimy się listą 5 produktów, które nazywane są żywnością, lecz w rzeczywistości są dalekie od zdrowego pożywienia. To wynalazek człowieka, który niestety przyjął miejsce w naszym życiu, a jego konsekwencje to mnóstwo chorób.


"Parszywa piątka" czyli pięć najgorszych produktów spożywczych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia wątroby


1. Białko serwatkowe (Whey)


To ludzki pomysł, który w paradoksalny sposób wpłynął na zdrowie głównie sportowców, szczególnie kulturystów, dążących do doskonałej kondycji fizycznej. Spożywając białko serwatkowe, nieświadomie narażają swoją wątrobę na ryzyko poważnych uszkodzeń.


 • Zakwaszenie organizmu: Nadmierna konsumpcja białek odzwierzęcych prowadzi do problemów z zakwaszeniem. Nasza krew posiada bardzo wąski zakres pH, a gdy dostarczamy zbyt dużo określonych składników, które przesuwają nasze pH w stronę zakwaszenia, organizm dąży do przywrócenia równowagi. Aby to osiągnąć, wykorzystuje alkalizujące substancje, takie jak wapń z kości. To z kolei może prowadzić do powstania osteoporozy. Warto zaznaczyć, że wbrew utrzymującemu się przekonaniu, że picie mleka sprzyja zdrowiu, przypadki osteoporozy występują głównie w krajach, gdzie spożywa się najwięcej produktów mlecznych, takich jak Stany Zjednoczone i kraje skandynawskie. Tam ilość złamań i zachorowań na osteoporozę jest szczególnie wysoka, co sugeruje, że przekonanie o nieodzowności białka mlecznego dla zdrowia człowieka nie jest poparte faktami.


 • Stany zapalne: Spożywanie białka serwatkowego może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych w organizmie.


 • Problemy trawienne: Białko serwatkowe zawiera składniki takie jak laktoza i kazeina, które nasz organizm po okresie laktacji trudniej przetwarza. Dlatego również często pojawiają się problemy z trawieniem.


 • Arytmia: Spożycie białka serwatkowego może wywołać arytmie serca.


Ważne jest, aby pamiętać, że nasze wybory żywieniowe mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie. Mimo że białko serwatkowe zdobywa popularność wśród sportowców, może prowadzić do poważnych konsekwencji, włączając przedwczesną śmierć. Warto zatem dobrze przemyśleć swoją dietę, aby zadbać o zdrowie wątroby oraz cały organizm.


2. Izolaty białka sojowego (wegan)


Izolaty białka sojowego stanowią najtańszą formę izolatów dostępną na rynku. Skutek? Producenci gotowych produktów często dodają izolaty białka sojowego do żywności. Nawet jeśli nie jesteś weganinem, możesz być zmuszony do ich spożywania. Z tego wynikają kilka poważnych kwestii:


 • 90-95% GMO (glifosat) = ryzyko nowotworów


Od 90 do 95% tych dostępnych na polskim rynku izolatów pochodzi z upraw modyfikowanych genetycznie (GMO), które są narażone na wpływ glifosatu – substancji o potencjalnie rakotwórczym działaniu. Glifosat zaburza homeostazę organizmu na wiele lat, prowadząc do powstawania stanów zapalnych oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów. Gdybyśmy spożywali soję w jej naturalnej, niezmodyfikowanej formie, byłaby ona korzystna dla zdrowia. Warto zauważyć, że w krajach Azji, takich jak Japonia, spożywanie naturalnej soi wiąże się z długowiecznością, nie występują tam jednak genetycznie modyfikowane odmiany.

 • Zaburzenia pracy tarczycy

 • Ryzyko niepłodności

 • Choroby serca

 • Nowotwory


3. Tłuszcze roślinne (rafinowane oleje warzywne)


 • Warzywa są ubogie w tłuszcz! Olej z nasion w wysokiej temperaturze!

Warzywa w naturalnym stanie są niskotłuszczowe lub pozbawione tłuszczu. Olej roślinny uzyskuje się poprzez wyciskanie oleju z nasion. Jeżeli proces ten nie podnosi temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, otrzymujemy wyjątkowo zdrowy produkt. Przykładem jest oliwa z oliwek, którą powszechnie spożywa się w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie ludzie żyją najdłużej w Europie.


olej słonecznikowy

 • Nadmierne ilości kwasów Omega-6 = stan zapalny

Rafinowane oleje pochodzenia roślinnego powstają w wyniku przetwarzania nasion w wysokich temperaturach. Skutkiem tego procesu jest produkcja nadmiernych ilości kwasów Omega-6. Te z kolei wywołują stany zapalne w organizmie, w tym również w wątrobie. Stan zapalny wątroby prowadzi do jej otłuszczenia oraz może prowadzić do powstania marskości.

 • Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO)

Większość olejów dostępnych na rynku do smażenia, takich jak olej słonecznikowy czy rzepakowy, jest produkowana z użyciem genetycznie modyfikowanych organizmów! Te oleje mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Należy unikać ich spożywania za wszelką cenę.


4. Syrop glukozowo-fruktozowy


Syrop glukozowo-fruktozowy jest niebezpiecznym składnikiem. Dlaczego? Glukoza ma indeks glikemiczny na poziomie 100, a fruktoza, choć ma indeks 19, kiedy się połączą, osiągamy około 75 w indeksie glikemicznym. Jednak najgorsze nie leży tylko w tym. To, co stanowi większy problem, to fakt, że ten syrop jest pozyskiwany z kukurydzy, a niestety kukurydza jest głównie uprawiana jako GMO. Z tego surowca uzyskiwany jest słodzik, który znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, głównie z powodu niskich kosztów. Efektem jego spożycia może być uszkodzenie wątroby!


Warto to zapamiętać, starannie czytaj etykiety produktów, aby upewnić się, że nie zawierają one syropu glukozowo-fruktozowego.


Ten trujący składnik jest używany do słodzenia lub dosładzania:

 • napojów gazowanych i niegazowanych, np. cola, mrożona herbata, tonik,

 • napojów izotonicznych i energetyzujących,

 • napojów alkoholowych, np. likierów i owocowych napojów alkoholowych,

 • mlecznych napojów fermentowanych,

 • mleka zagęszczonego,

 • lodów,

 • dżemów, galaretek, deserów, kompotów, owocowych dodatków do jogurtów,

 • sałatek i konserw rybnych,

 • pastylek pudrowych (owocowych i miętowych).

 • syrop jest również wykorzystywany jako substytut miodu w wypiekach cukierniczych, zwłaszcza w piernikach, a także jako zamiennik słodu w piwie, oraz jako środek zapobiegający utracie świeżości wyrobów piekarniczych.

Jakie to ma konsekwencje dla zdrowia?


Niekorzystne oddziaływanie syropu na zdrowie człowieka obserwuje się najczęściej przy jego udziale w diecie pomiędzy 35 a 65%. Dotąd ustalono, że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy:

 • Powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość (fruktoza spożywana nawet w niewielkich ilościach, nastawia organizm na produkcję tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gromadzącej się wokół narządów wewnętrznych). Żaden inny składnik diety nie sprzyja otyłości tak, jak fruktoza.

 • Zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, potęguje apetyt, prowadzi do reaktywnej hipoglikemii (gwałtownych zmian poziomu insuliny oraz glukozy we krwi).

 • Podwyższa poziom lipoproteiny niskiej gęstości i trójglicerydów, powoduje spadek wrażliwości organizmu na leptynę.

 • Hamuje wytwarzanie ATP.

 • Przyczynia się do zwiększenia możliwości wystąpienia zespołu jelita drażliwego.

 • Sprzyja rozwojowi nowotworu jelita grubego u myszy.

 • Może powodować zaćmę cukrzycową.

5. Glutaminian Sodu E621 (MSG)


Glutaminian sodu, oznaczany także jako MSG (monosodium glutamate), to dodatek do żywności powszechnie wykorzystywany przez producentów.


 • Fast food: MSG jest ulubionym składnikiem producentów potraw typu fast food, gdzie jest wykorzystywany w celu wzmocnienia smaku i zapachu dań.

 • Dużo sodu = puchniesz: Spożycie nadmiernych ilości MSG może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie, powodując uczucie opuchlizny.

 • Palpitacje serca: Niektóre osoby zgłaszają po spożyciu MSG występowanie palpitacji serca, czyli szybkiego bicia serca.

 • Zawroty głowy: MSG może także być przyczyną zawrotów głowy.

 • Niepokój: Istnieją doniesienia o związku między spożyciem MSG a uczuciem niepokoju.

 • Drętwienie: Niektóre osoby zgłaszają drętwienie lub mrowienie w reakcji na spożycie produktów zawierających MSG.

 • Uzależnienie od jedzenia zawierającego MSG: Często występuje również uzależnienie od potraw zawierających MSG, co może prowadzić do nadmiernego spożycia tych produktów.


jarmuż

Jak się z tego oczyścić?1. Warzywa kapustne


Warzywa kapustne zawierają naturalne związki siarki, które przyspieszają proces oczyszczania wątroby. Jarmuż jest tutaj przykładem numer jeden. Wyciskając sok z jarmużu, jabłka i marchwi, przyczyniasz się do efektywnego oczyszczania wątroby.


2. Ostropest plamisty, mniszek lekarski ... pokarmy gorzkie


3. Post Przerywany + VEGE KETO = zdrowa wątroba i zdrowe ciało!


Zobacz film Szok, co można zrobić dla swojej wątroby w 14 dni:


"Parszywa piątka" czyli białko serwatkowe, izolaty białka sojowego, tłuszcze roślinne, syrop glukozowo-fruktozowy i glutaminian sodu, to produkty, które mogą szkodzić wątrobie i ogólnemu zdrowiu. Szczególnie istotne jest zwracanie uwagi na skład produktów, czytanie etykiet i unikanie spożywania tych szkodliwych składników.


Ważne jest, aby podejmować świadome wybory żywieniowe, stawiając na naturalne, nieprzetworzone produkty. Warzywa kapustne, ostropest plamisty, mniszek lekarski i pokarmy gorzkie to przykłady pożywienia, które może pomóc w oczyszczaniu wątroby i wspieraniu jej zdrowia.


Dodatkowo, strategie żywieniowe takie jak Post Przerywany oraz dieta VEGE KETO mogą wspomóc zdrowie wątroby.


Pamiętajmy, że to, co wkładamy do swojego ciała, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dbanie o zdrową wątrobę to inwestycja w długoterminową jakość życia. Przywiązując wagę do wyborów żywieniowych oraz eliminując szkodliwe produkty, możemy wesprzeć naszą wątrobę w pełnieniu jej kluczowych funkcji i cieszyć się lepszym zdrowiem oraz energią przez wiele lat.
28 886 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page